Format Kitap
Barkod 9786258159554
Yayın Tarihi 2023-05-10
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Yalanın Antropolojisi;Yalan Üzerine Göstergebilimsel Bir İnceleme
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 280
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Şeyma Gülsüm Önder

Yalan nedir? Neyi nasıl söylersek yalan olur? Bir şeyi gizlemek de yalan mıdır? Yalancı yalanına inanmalı mı? Kişi kendine yalan söyleyebilir mi? Tarih içinde yalan nasıl tanımlandı? Antik Yu-nan’daki yalan ile İslam düşüncesindeki yalan, aynı yalan mı?
Tanımı ve mahiyetine ilişkin özellikleri yüzyıllardır tartışılagelen bir olgu olan “yalan”, hem teoride hem de pratikte çok boyutlu bir anlamı haiz. Kavramsal analizler ışığında yeni bakış açılarıyla tek-rar tekrar ele alınan bu kavram, hâlâ üzerinde ittifak edilmiş bir tanıma kavuşabilmiş değil.
Şeyma Gülsüm Önder bu kitapta, dilbilimde yalan üzerine üretilen teorilerin İslam geleneğinde, özellikle Arap dili ilimlerinde yer alan dil-delâlet teorileri ile irtibatını kurmayı amaçlıyor. Akademik araştırmalar sonucunda yalan hakkında bugüne kadar yapılmış tanım ve tartışmaları eleştirel bir gözle okuyucuyla paylaşıyor. Nihayetinde Peirce semiyotiğini esas alan bakış açısıyla literatüre yeni bir tanım kazandırarak okurun zihninde farklı pencereler açıyor; bu tanımın, pratik düzlemdeki geçerliliğini ortaya koyuyor. Tüm bunları yaparken Arap dilinde yalanın karşılığı olan “kizb” kavramının anlam çeşitliliğine dikkat çekerek Arap dilindeki farklı “yalan” karşılıklarını merkeze alıyor. Yalanın Antropolojisi, “yalan”ın filolojik ve “yalancı”nın da psikolojik tanımlamalarını içermesiyle alanında bir ilk.

devamını oku..
Kategori : Genel
% 30
indirim
69.30
Liste Fiyatı : 99.00
Kazancınız : 29.70
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %30 indirim