Format Kitap
Barkod 9789756444184
Yayın Tarihi 2016-09-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 3644
Kapak Ciltli
Kağıt Şamua
Boyut 160 X 240

Emeği Geçenler :
Yazar   : İlhan Ayverdi

Farklı dönemlerdeki yazılı ve sözlü dil örneklerini 3 cilt halinde yaklaşık 3.650 sahife, 61.000 madde, bunlardan türetilmiş 35.000 deyim ile 400 müellifin 1.000 e yakın eserinin taranmasıyla elde edilen 100.000 misalli bu temel başvuru eseri, Türkçemize bir sivil toplum kuruluşunun yaptığı önemli bir hizmet olması bakımından dikkate değerdir. Kubbealtı Lugatı nın ilk bilimsel danışma toplantılarına 1971 yılında ilim ve fikir adamları ile Türk dili üzerinde çalışmış akademisyenlerden oluşan 12 kişilik bir heyetle başlanmıştır. Hazırlığı 1971, yazılması ise 1976 yılında başlayan Kubbealtı Lugatı 34 sene süren ciddi ve zahmetli bir çalışmanın sonunda 2005 yılında tamamlanmıştır.

Bilim, sanat ve edebiyat dünyasının yıllardan beri yayımlanmasını merakla beklediği Misalli Büyük Türkçe Sözlük nihayet tamamlanarak kültür hayatımıza kazandırıldı. Edebiyatçı İlhan Ayverdi nin yönetiminde hazırlanan, üç büyük cilt hâlinde basılan sözlük, 3 bin 500 sayfadan oluşuyor. Kapsamlı çalışma 1971 yılında başladı. Yüzlerce eser incelendi, tarandı, araştırıldı ve üç ciltlik Misalli Büyük Türkçe Sözlük tam 34 yılda hazırlandı. 400 müellifin 1000 e yakın eserinin tarandığı eserde 100 bin civarında kelime ve deyimin karşılığı yer alıyor. Ayrıca kelime ve deyimler için Türk edebiyatının çeşitli metinlerinden seçilen örnekler gösteriliyor.

Sözlük İçin Ne Dediler:

Bu zengin sözlükte gerçekten aradığınız bir çok yeni-eski kelimeyi bulabilirsiniz. Sözlükte birçok Osmanlıca kelimeyi de örneklerle bulacaksınız. Böylece Türkçe Sözlük ile Osmanlıca Sözlük ün özelliklerini bir arada barındıran bir sözlük bu.
- Doğan Hızlan

Türkçe önemli bir kaynak daha kazandı: Kubbealtı Lugati, Misalli Büyük Türkçe Sözlük
- Hasan Pulur

34 yıl dile kolay. Bir lügat için otuzdört yıl. Ama bu bir gerçek. Bayrağı otuz dört sene taşımaktan yılmayan ve hedefine ulaştıran İlhan Ayverdi yi hayırla andım.
- Ergun Göze

Şu an elimizde 34 yıl süren bir alın teri ve göz nuruyla hazırlanmış, rahatlıkla iftihar edebileceğimiz altın kıymetinde bir sözlüğümüz var! Milletimizin minnet ve şükran borçlu olduğu çok muhterem İlhan Ayverdi Hanımefendi nin gerçek mânâda bir ömür verdiği üzerinde kuyumcu titizliğiyle çalıştığı Misalli Büyük Türkçe Sözlük ün, yani Kubbealtı Lugatı nın yayınlanmasıyla, Türkçe nin engin ufukları açılmış bulunuyor.
- Servet Kabaklı

Yarınlar için artık daha müsterih tavır takınabiliriz çünkü en azından sırtımızı yaslayabileceğimiz bir sağlam lugatimiz daha var artık. Bu hayırlı ve görkemli esere emek ve destek verenleri temsilen İlhan Ayverdi hanımefendiye lisanımız, irfânımız ve medeniyetimiz nâmına binlerce şükran borçluyuz.
- Ahmet Turan Alkan

Türkçenin mutlu bir günü çünkü dilimiz mükemmel bir sözlüğe kavuştu. Dilimizin zenginliğini yansıtan bir sözlüğümüz var artık.
- Taha Akyol

devamını oku..
Etiketler : Prestij Kitaplar
Kategori : Kubbealtı Lugatı
% 25
indirim
712.50
Liste Fiyatı : 950.00
Kazancınız : 237.50
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.