Format Kitap
Barkod 9786256999367
Yayın Tarihi 2023-05-10
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Michel Foucault’nun Yazar Nedir’i;Bir Tahlil
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 120
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 120 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Tim Smith Laing

Filozof, fikir tarihçisi ve teorisyen Michel Foucault, yirminci yüzyıl düşüncesinin en etkili isimlerindendi. Onun 1969 tarihli konuşmasından aktarılan “Yazar Nedir?” makalesi; yazarın niyeti, metinlerin anlamı ve “yazarın ölümü” tezine dair bir dizi girift meseleyi ele alır ve okuyucuya çok sayıda “sömürülmemiş soru” sorar. Bir metnin anlamını tanımlayan veya oluşturan şey nedir? Yazarlar ne anlatmaya niyetlendiklerini biliyorlar mı? Peki ya niyetlenilmeyen ya da tarih boyunca değişen anlamlar? Eser gerçekten de yazarın varlığını gerektirir mi? “Kimin konuştuğunun ne önemi var?”

Tim Smith-Laing bu kışkırtıcı tahlilde, “Yazar Nedir?”in yayımlandığı dönemde nasıl bir etki yarattığı, edebi¬yat teorisi mirasının önemli bir parçası olarak güncelliğini hâlâ nasıl koruduğu üzerine aydınlatıcı bir inceleme sunuyor. “Yazar Nedir?” edebiyat öğrencileri başta olmak üzere bu alanla ilgilenen herkes için hem edebî metin¬lerde yazar ve yazarın niyeti hakkında devam eden tartış¬maları anlamanın bir aracı hem de Foucault’nun eserleri¬ne giden yolda bir mihenk taşı.

“Foucault’ya göre yazar, anlamın kaynağı değil, anlamın çoğalmasından korkma biçimimizi belirleyen ideolojik bir figürdür.”

devamını oku..
Kategori : Genel
% 30
indirim
55.30
Liste Fiyatı : 79.00
Kazancınız : 23.70
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %30 indirim