Format Kitap
Barkod 9772757705002-2
Yayın Tarihi 0000-00-00

Bir Dönemin Kaydını Tutarken


Kayıp Kayıt’ın ilk sayısı büyük bir heyecan ve coşkuyla kar­şılandı. Dergiyi hazırlarken duyduğumuz tutkunun siz okurları­mızca da paylaşılması bizleri çok mutlu etti. Alıştığımız dünyanın bambaşka bir çehreye dönüştüğü bu zamanlarda, sözün ve yazının kaydını tutmayı, hayatımızdaki kayıpları azaltmayı amaçlıyor­duk. Bu minvalde “uçuruma bıraktığımız çiçeklerin yankısı”nın edebiyata gönül verenlerce duyulmasını mutlulukla karşıladık.

İkinci sayımızda Türk şiirine yeni sesler katacak metinleri ko­nuk ediyoruz. Mehmet Aycı, Mehmet S. Fidancı, Cengizhan Orak­çı, İsmail Karakurt, Faruk Uysal, Hüseyin Akın, Şenol Korkut, Ömer Yücedal ve Önder Öztürk’ün yazdığı metinleri okurlarımızın nazar-ı dikkatine sunuyoruz. Torio Badimon’un şiiri ise Mehmet Aycı’nın kelimeleri ile Türkçemizde vücut buluyor.

Kayıp’ın hikâyecilerinin kısa ama etkili metinleri kurgusal dünyadan sesledikleri ile bu sayımıza heyecan kattılar. Bu çerçe­vede; Ali Necip Erdoğan, Sadık Koç, Meral Afacan Bayrak’ın yanı sıra ilk defa bir metni edebiyat dergisinde çıkan Sibel Mermer’in hikâyesi okurla buluşuyor.

Dergimiz araştırma-inceleme ve eleştiri türünde, ilginç ayrın­tılar içeren yazarlara ev sahipliği yapıyor. Mehmet Can Doğan, “Şiirin Yapısı”na odaklanan bir dizi yazıya bu sayımızla birlikte başladı. Emin Gürdamur, Tayfun Haykır, Fatih Yerdemir, Kaan Eminoğlu’nun büyük emek mahsulü yazıları da söze kayıt düşüyor. Mustafa Kurt’un bir dizi olarak kaleme aldığı “Susanları Anlamak İçin Sözlük”ü ise bu sayımızda da hayatımızdaki hâlleri okumaya devam ediyor.

Tuba Dere, İsmet Emre, Cantürk Coşkun ve Alper Taşlıalan denemeleri; Faruk Dinç bir mektubuyla dergimize omuz verirken, Selçuk Azmanoğlu’nun “görmesini bilen” fotoğrafları Kayıp Ka­yıt’a renk katıyor. İsa Koyuncu’nun “günün kütüphanesi”ne eklene­cek kitaplara dair yazdığı eleştiri yazıları ise güncel olanın kaydını tutuyor. İsa Koyuncu’nun yazıları gelecek sayılarda da dergimizde yer alacak. Aliye Uslu Üstten’in Mustafa Çiftçi ile yaptığı kısa ama “çok şey söyleyen” söyleşisi ve Nobel edebiyat ödülünü alan Louise Glück’le yapılan bir konuşma da dergimize zenginlik kattı.

Kırk sayfayla sınırlandırdığımız Kayıp Kayıt, okurlarını Türk­çenin yeni sözleriyle selamlıyor ve kayda değer olanın kütüğünü tutmaya devam ediyor.

devamını oku..
Etiketler : Dergi
Kategori : Genel
20.00
Liste Fiyatı : 20.00
Kazancınız : 0.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim